Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2017

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Gunilla Wetterling 234 Blåhake 2017-09-07 Sättuna Lista
2 Leif Jern 229 Tuvsnäppa 2017-09-03 Leonardsberg Lista
3 Erik Jonsson 222 Rödstrupig piplärka 2017-09-17 Nybro, Svartåmynningen Lista
4 Mats Hjelte 215 Blåhake 2017-09-07 Rusta Braviken Lista
5 Göran Friman 212 Rödstrupig piplärka 2017-09-16 Nybro, Svartåmynningen Lista
6 Claes Nilsson 210 Taigasångare 2017-09-18 Häradsskär Lista
7 Erik Elgström 206 Tuvsnäppa 2017-09-02 Leonardsberg Lista
- Anders Tennlind 206 Rödstrupig piplärka 2017-09-11 Öster om Bergsvägen, infart Gillberga Lista
9 Kjell Carlsson 205 Småsnäppa 2017-08-07 Svartåmynningen Lista
10 Mari Sandell 203 Kaspisk trut 2017-08-22 Trutdammen Lista
11 Johan Molin 199 Lärkfalk 2017-08-09 Sträp Lista
12 Margareta Pilemalm 195 Lärkfalk 2017-09-09 Navestad, Normlösa Lista
13 Simon  Wikström 194 Småsnäppa 2017-09-21 Leonardsberg Lista
14 Robert Petersen 190 Fjällgås 2017-09-22 Fågeltornet, Svensksundsviken Lista
15 Johan Ekstrand 189 Kärrsnäppa 2017-07-29 Nybro Lista
- Magnus Danestig 189 Kustpipare 2017-08-26 Nybro Lista
17 Olof Hjelm 187 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad Lista
18 Joakim Wallin 183 Nötkråka 2017-08-25 Fabriken, TMH, Mjölby Lista
19 Per Tufvesson 175 Skräntärna 2017-06-30 Härnaviken Lista
20 Johan Karlsson 173 Stenfalk 2017-09-16 Knivbergavägen Lista
21 Martin Berry 172 Kustsnäppa 2017-08-15 LFK-tornet Lista
22 Peter Berry 171 Röd glada 2017-09-15 Brickstad Lista
23 Magnus Bergvall 157 Stjärtmes 2017-07-01 Gravefors Lista
24 Ingemar  Ander 156 Rallhäger 2017-06-14 Södra dammen, Gärstad, Lkpg Lista
25 Anders Svenson 147 Fasan 2017-04-19 Lista
26 Bo Tufvesson 122 Törnskata 2017-07-05 Hultema Lista
27 Martin Larsson 113 Ärtsångare 2017-05-05 Missjö Lista
- Johan Lundgren 113 Skräntärna 2017-08-08 Nybro Lista
29 Helene Hejdeborn 90 Steglits 2017-05-20 Ramshäll S Vägen 11 Linköping Lista
30 Robert  Zetterberg 60 Strömstare 2017-02-10 Smedstaddammarna Lista
31 Johan Gren 44 Kanadagås 2017-02-21 Nykilskorset Lista
32 Björn Eriksson 2 Tuvsnäppa 2017-09-02 Leonardsberg Lista

Minst kryssade
Taigasångare,1
Lundsångare,1
Svarthuvad mås,2
Vassångare,2
Dubbelbeckasin,2

Mest kryssade
Gråhäger,31
Ringduva,31
Kaja,31
Grågås,31
Blåmes,31



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever Årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Leif Jern, 238 (2016)
4:a Gunilla Wetterling, 234 (2017)
-:a Daniel Johansson, 234 (2015)

Fågelbordskampen
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015