timberland schuhe timberland wien timberland schuhe damen timberland boots
 
  Hem    Artlista    Line Band    Upptäckartävling 2017    Föreningen    Listor    X2017    Fågelbordskampen    Aktuellt    Fågellokaler    Forum    Observationer    Fotogalleri    RRK    Bird Alarm    Länkar
Tillbaka till Listavdelningen

Ög-årslistan 2017

För att delta i tävlingen måste ni ha ett konto på denna hemsida. Har ni inte detta så kan ni skaffa ett här.

Tävlingen gäller endast arter sedda i Östergötland!

Reglerna för tävlingen kan du läsa om under fliken "Aktuellt".

Ställningen
# Namn Antal Senaste Luckor
1 Gunilla Wetterling 161 Göktyta 2017-04-23 Leonardsberg Lista
2 Anders Tennlind 151 Lövsångare 2017-04-23 Skänningedammarna Lista
3 Leif Jern 150 Myrspov 2017-04-21 Nybro Lista
4 Margareta Pilemalm 149 Gransångare 2017-04-23 Leonardsberg Lista
- Mats Hjelte 149 Rapphöna 2017-04-22 Leonardsberg Lista
6 Claes Nilsson 148 Spetsbergsgås 2017-04-20 Nybro Lista
7 Joakim Wallin 147 Mindre strandpipare 2017-04-22 Norra dammarna, Gärstadverken Lista
- Erik Elgström 147 Gluttsnäppa 2017-04-23 Leonardsberg Lista
9 Johan Ekstrand 146 Svart rödstjärt 2017-04-23 Nykvarn Lista
10 Göran Friman 145 Fisktärna 2017-04-23 Sättunaviken Lista
11 Magnus Danestig 138 Fisktärna 2017-04-22 Sättunaviken Lista
12 Simon  Wikström 137 Amerikansk bläsand 2017-04-23 Leonardsberg Lista
13 Erik Jonsson 136 Fisktärna 2017-04-22 Svartåmynningen Lista
14 Mari Sandell 131 Amerikansk bläsand 2017-04-22 Leonardsberg Lista
15 Olof Hjelm 130 Svarthätta 2017-04-17 Meandern Nykvarn Lista
16 Kjell Carlsson 128 Stenskvätta 2017-04-17 Sättuna Lista
17 Peter Berry 118 Jorduggla 2017-04-23 Nybro Lista
18 Robert Petersen 115 Hussvala 2017-04-16 Leonardsberg Lista
19 Anders Svenson 112 Fasan 2017-04-19 Lista
20 Per Tufvesson 111 Gluttsnäppa 2017-04-24 Norrbysjön Lista
21 Johan Karlsson 110 Gluttsnäppa 2017-04-23 Leonardsberg Lista
- Ingemar  Ander 110 Rördrom 2017-04-19 Sjögesättersviken, L. Rängen Lista
23 Martin Larsson 99 Enkelbeckasin 2017-04-13 Svartåmynningen Lista
24 Martin Berry 95 Rödbena 2017-04-18 Tycklinge Lista
25 Bo Tufvesson 89 Stenskvätta 2017-04-13 Djuckerö Lista
26 Johan Lundgren 66 Storspov 2017-04-16 Nybro Lista
27 Robert  Zetterberg 60 Strömstare 2017-02-10 Smedstaddammarna Lista
28 Magnus Bergvall 58 Skäggmes 2017-01-01 Kardonbron Lista
29 Johan Gren 44 Kanadagås 2017-02-21 Nykilskorset Lista
30 Helene Hejdeborn 43 Strandskata 2017-04-24 Tinnerbäcken Ekkälledammen Lista

Minst kryssade
Järpe,1
Drillsnäppa,1
Dvärgbeckasin,2
Göktyta,2
Lövsångare,2

Mest kryssade
Björktrast,30
Tamduva,30
Gråsparv,30
Skata,30
Blåmes,30



Årslistor
Årslistan 2017
Årslistan 2016
Årslistan 2015
Årslistan 2014
Årslistan 2013
Årslistan 2012
Årslistan 2011
Årslistan 2010
Årslistan 2009
Årslistan 2008
Årslistan 2007
Årslistan 2006
Årslistan 2005
Årslistan 2000

Best-ever Årslistor
1:a Kjell Carlsson, 250 (2012)
2:a Joakim Wallin, 242 (2016)
3:a Leif Jern, 238 (2016)
4:a Daniel Johansson, 234 (2015)
-:a Joakim Wallin, 234 (2007)

Fågelbordskampen
Vintern 2016/2017
Vintern 2015/2016
Vintern 2014/2015
 
rolex replica fake omega rolex replica sale rolex replica uk breitling replica sale
adidas schoenen dames adidas superstar dames adidas superstar adidas schoenen